İncili veya Boncuklu Şık Kolye Tasarımı ve Yapımı

incili-kolye-yapimi

Takılar, bireylerin daha şık ve güzel görünmesi için kullandıkları eşyalardır. Özellikle şık, zarif veya dikkat çekici malzemeler kullanılarak üretilirler. Geçmişten günümüze kadar uzun yıllarca şık olma yarışı devam etmiştir. Erkeklerde bu durum çok fazla olmasa da bayanlarda şık olma arzusu daha ağır basmaktadır. Bu nedenle her geçen gün yeni takılar üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Bayanlar bu takıları kıyafetleri ile uyum içerisinde giymektedirler.

Takılar, çok farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Bu malzemeler, kimi zaman çok pahalı olabilirken kimi zaman ucuz malzemeler de olabilmektedir. Özellikle, altın, gümüş gibi malzemelerden üretilen takılar oldukça pahalı olmaktadır. Aynı zamanda çeşitli taşlardan üretilen takıların da maliyetleri oldukça yüksektir. Bu taşlar, pırlanta, safir, zümrüt, yakut gibi taşlar olabilmektedir.

Takılar, uzun yıllarca aynı tarzda üretilmiştir. Yani, küpe, kolye, yüzük ve bileklik şeklinde üretilmiştir. Bunlara ek olarak çok sık kullanılmayan takılar da mevcuttur. Bu takılar, halhal, hızma, bel aksesuarları ve saç aksesuarları olabilmektedir. Her geçen gün yeni modeller üretilmekte satışa sunulmaktadır. Her sezon yeni modeller üretilmekte ve takılar raflarda alıcılarını beklemektedir. Takı tasarımı ile uğraşan tasarımcılar bulunmakta ve belirli dönemlerde koleksiyonlarını sunmaktadırlar.

Takılar, çeşitli firmalar tarafından üretildiği gibi özel tasarımcılar tarafından veya kullanmak isteyen bireyler tarafından üretilmektedir. Özel tasarımlar genellikle pahalı olan ürünlerdir. Bu takılar, kaliteli ve pahalı malzemelerden üretilmekte ve özel olarak tasarlanmaktadır. Aynı zamanda usta ellerden çıkması nedeni ile işlemeleri ve işçiliği de dikkat çekici ve şık olmaktadır. Bunun yanı sıra takı üretimi yapan firmalar da mevcuttur. Hem pahalı takı üretimi yapan firmalar hem de ucuz takı üretimi yapan firmalar mevcuttur. Pahalı firmalar, genellikle özel günlerde kullanım için ürünler üretirken ucuz firmalar ise günlük kullanım için ürünler üretilmektedir.

Hazır üretilmiş olarak alınan takıların yanı sıra bireyler kendileri de takı yapabilirler. Özellikle bayanlar evde takı yapıp kendileri takmayı veya satmayı hem hobi olarak hem de gelir kaynağı olarak kullanabilmektedirler. Bu nedenle, birkaç malzeme ile harika tasarımlar, takılar ortaya çıkabilmektedir. Burada malzemelerin kullanımı ve hayal gücü oldukça önemlidir. Piyasada satılan çeşitli boncuklar, teller, ipler ve benzeri malzemeler ile çeşitli ve oldukça şık takılar elde edilebilir.

Evde yapılabilen takılardan bir tanesi de incili takılardır. İnci şeklindeki boncuklar ile şıklık kolaylıkla yakalanabilir. Bu boncukların yanı sıra isteğe bağlı olarak farklı boncuklar da kullanılabilir.

İncili Kolye Nasıl Yapılır

İncili kolye için malzemeler, inci şeklindeki boncuklar, ucu ince takı pensi (kargaburun), teller (ince takı çivileri) ve klipsler gereklidir. Bu takının yapılışı oldukça kolaydır, aynı zamanda duruşu da oldukça şıktır. Seçilen boncuğun rengine uygun olarak tel rengi de seçilmelidir.

İlk olarak tellerden biri alınmalı ve klips geçirilmelidir. Daha sonra bu tele boncuk yani inci geçirilerek telin ucu yuvarlak olacak şekilde pens yardımı ile kıvrılmalıdır. Başka bir tel alınarak ona da bir tane inci geçirilmeli ve inciden sonra bu açık kalan uç diğer yuvarlak telin içinden geçirilmelidir ve geçirildikten sonra ucu yuvarlak şekilde kıvrılmalıdır. İşlem yine tekrarlayarak başka bir tele inci geçirilmeli ve diğer yuvarlak telin içerisinden geçirilerek kıvrılmalıdır. Bu şekilde kolye uzunluğu istenene ulaşana kadar devam etmelidir. İstenen uzunluğu ulaşan kolye ucuna klips takılmalıdır. Ve artık kolye kullanıma hazırdır. Bu modelde takım olması istenirse, bileklik de yapılabilir. Aynı şekilde iki veya üç tel ile de küpe yapılabilir. Küpe aparatına geçirilerek sallanan küpe elde edilmiş olur.

incili-kolye-yapimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Soru ve Siparişleriniz için; 05063021182
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?